Ako si vybrať správnu podložku na cvičenie?

11.10.2021

...
Podložka na cvičenie je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme mali pri cvičení myslieť. Je dôležité si vybrať vhodnú podložku a zároveň sa o ňu aj starať a pravidelne ju čistiť. Vaša podložka je počas cvičenia skoro ako vaše druhé oblečenie.

...

Pri výbere vhodnej podložky je dobré dbať na tieto vlastnosti:

  • Hrúbka podložky: ak ste príliš štíhla a máte citlivé kĺby je vhodnejšie si zvoliť hrubšiu podložku, aby vás počas cvičenia nič netlačilo. Štandardná položka má cca 4mm. Aj v prípade, ak ste začiatočník zvoľte si hrubšiu podložku, napr. 5-8 mm. Zároveň treba mať na pamäti, že na hrubšej podložke sa ťažšie udržuje rovnováha a bude ťažšia na transport, ak chodíte pešo. Ak cvičíte doma, váha podložky nebude problém.
  • Textúra podložky: Pozor na voľbu príliš hladkej podložky z PVC materiálu. Môžu sa kĺzať keď sa spotíte. Ideálnejší je prírodný kaučuk. Ďalšie materiály z ktorých môžu byť vyrobené štruktúrované podložky sú bavlna, juta prípadne iné vhodné nekĺzavé materiály, ktoré absorbujú aj pot.
  • Dĺžka podložky: nezabudnite myslieť na dĺžku podložky. Ak ste vysoká je možné zohnať aj extra dlhšie podložky. Oceníte hlavne pri dlhšom ležaní na podlahe a v zime.
  • Typ cvičenia: dôležité je sa rozhodnúť aj podľa typu cvičenia, ktoré cvičíte. Napr. na cvičeniach, kde sa potíte je vhodné mať podložku, ktorá saje pot a nebude sa vám kĺzať. Ak je vaše cvičenie pokojnejšie alebo sa nepotíte, postačí štandardná podložka.
  • Materiál podložky: lacnejšie podložky sú váčšinou vyrobené z PVC materiálu, ktorý nie je šetrný k životnému prostrediu. Ak je to možné skúste si vybrať podložku z juty, recyklovateľného alebo prírodného kaučuku, alebo z organickej bavlny.
  • Rozpočet: je dôležitá položka, závisí koľko času a ako seriózne sa cvičeniu venujete. Podložky nájdete od 5,- do 100,- Eur závisí na kvalite.
  • Dizajn podložky: verte či nie, farba a vzor/potlač podložky je dôležitá. Ak sa vám bude vaša podložka páčiť, bude vás aj viac motivovať k cvičeniu a budete sa na nej cítiť dobre.

...

Čistenie podložky: dôležité je si uvedomiť či používate stále svoju podložku, alebo si ju požičiavate v štúdiu, kde cvičíte.

  • Ak si zapožičiavate, je vhodné použiť aj uterák a presvedčiť sa o tom či štúdio dezinfikuje podložky po každom klientovi, hlavne v momentálnej situácii Corona výrusu.
  • Ak si nosíte vlastnú podložku je potrebné si ju čistiť, keďže absorbuje pot a iné nečistoty. Podložku môžete čistiť bežným dezinfekčným prostriedkom, podľa návodu na použitie, alebo prírodnými prostriedkami z čajovníka a pod.

...

Ak by ste sa chceli poradiť ohľadom nákupu novej podložky, napíšte mi a rada vám na vaše otázky odpoviem. 😊